NRD Начало
Четвъртък, 24 Октомври 2024
Начало Авансцена Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
1454
Авансцена

Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град

| 23 Октомври 2024, 15:35 ч.
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
Снимка © БТА

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.  

Александра Георгиева от Бургас е носител на голямата награда в 23-то издание на Международния конкурс "Речни ноти", който завърши в град Тутракан. Призът й беше връчен от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщиха организаторите.

Тази година в проявата участваха над 100 млади изпълнители от цялата страна, Полша, Румъния и Казахстан. "Гран При Джуниър" спечели Анна Ниазиева от Шумен.

За първи път в историята на Международния конкурс „Речни ноти” имаше и "жури под прикритие", което наблюдава всички участници не само по време на изпълненията, но и извън конкурсната програма. Това са менторът по актьорско майсторство Мартин Кърнолски и младата изпълнителка Жаклин Костадинова. Те обявиха резултата от тайното наблюдение и наградиха Стефан Павлов от Варна - за артистичност, Виктория Асенова от София - за добро сърце и Елена Панайотова от Русе - з

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) отхвърли препоръките за включването на прочутия мегалитен паметник Стоунхендж в списъка на застрашените обекти на световното културно наследство, предаде Асошиейтед прес. 

Препоръките бяха направени заради плановете на Великобритания да изгради наблизо тунел на магистрала, застрашавайки пейзажа около праисторическия паметник.

Стоунхендж е построен на няколко етапа върху равните земи на Солсбъри в Южна Англия, като началото е поставено преди 5000 години. Уникалният каменен кръг е издигнат през късния неолит. 

Мегалитният паметник е включен в Списъка на ЮНЕСКО за световното наследство през 1986 г. - чест, която се оказва на обекти със специално културно или физическо значение.

Експерти на ЮНЕСКО препоръчаха Стоунхендж да бъде включен в списъка на застрашените обекти заради плановете з

Отборът „Какво пък?“ спечели голямата награда на „Предизвикателството“ във Варна, което се проведе в рамките на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. Инициативата даде възможност на любители да заснемат кратък филм до 10 минути за 24 часа. Преди това те преминаха майсторски класове, водени от ментори. 

Във Варна в състезанието участваха пет отбора, от които четири се представиха на финала с готови филми, които бяха прожектирани във Фестивалния и конгресен център. Техни ментори бяха режисьорът и продуцент Николай Мутафчиев, актрисата Кристина Верославова, продуцентката Веселка Кирякова и сценаристът Симеон Венциславов. 

Победителите получиха чек за хиляда лева и правото филмът им да се състезава с призьорите от „Предизвикателството“ в други градове на страната за националната награда. Менторите обяс

Общо 16 акварелни творби на Мариана Петкова под наслов "Импресии" представят знакови места от някогашната шуменска улица „Араста“, с тяхната историческа и архитектурна ценност, с личности от възрожденската история на града и с фигурални композиции от съвременния Шумен.

Картините ще бъдат подредени във фоайето на концертната зала на местното читалище „Добри Войников-1856“, като откриването ще е в следобедните часове на 26 октомври, съобщиха от културната институция. 

„Колажната техника обединява част от творбите около идеята за първосъздателите – едно от първите читалища в България (което е „Добри Войников“ – б.а.), първия български оркестър (създаден в Шумен- б.а.) и първото театрално представление у нас (състояло се в града – б.а.), а живописните цветове въздействат с експресивност и наситеност. В експоз

Темата на изложбата Fake Photo Exhibition е вдъхновението. И по-скоро липсата на вдъхновение. Това каза Елена Филипчева, която в четвъртък представи експозицията си в столичната галерия One.

„В изложбата на Елена Филипчева, която още в заглавието си задава свободата на интерпретацията като основно правило – Fake Photo Еxhibition, 22 фотографии в странна на пръв поглед комуникация с материи, рамки и обекти разказват за едно пътешествие в Тайланд, Камбоджа и Сингапур, с чувство за недостатъчност от докосване и емоция намерили своята добавъчна стойност от Париж. И така, както само изкуството може да събере в хармония необяснимото, и фотографиите на Елена Филипчева излизат извън ограниченията на традиционното възприемане на фотографията и добавят смело неочаквани провокации“, разказват организаторите на изложбата. 

Всичко започнало с пътуване до Тайл

Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България. 

Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разпознаваемите автори в нея, наред с Кристо, са Иван Милев, Генко Генков, Георги Янакиев, Любен Зидаров, Светлин Русев, Атанас Яранов, Дечко Узунов. Включени са още творби на Борис Михайлов, Андрей Николов, Александър Божинов, Илия Бешков, Кеазим Исинов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. 

Бургас е също силно представен в изложбата като града, с който са свързани някои от авторите в нея. Такива са например доайенът на Дружеството на бургаските художници Роланд Шнеевайс, проф. Димитър Трендафилов, както и Георги Янакиев, наблегна доц. Атанасов. Той призова присъстващите да се присъединят към петицията в подкрепа на предложението Георги Янакиев да бъде обявен посмъртно за почетен гражданин на Бургас.

Проф. Светозар Бенчев, директор на филиала на НХА в Бургас, изтъкна, че музеят на академията рядко изпраща колекциите си в страната и се радва, че на откриването в морския град вижда толкова много млади хора, както и на по-стари бургазлии, сред които и изтъкнати и утвърдени художници. "Някои от изложените автори нямат творчество освен онова, което е запазено от учебния им период. За сметка на това има други автори, които са маркирани като репери в съвременното ни изкуство", допълни той. 

Доц. Милена Балчева обясни, че музейната колекция на НХА съществува още от основаването на Държавното рисувано училище и до днес в нея вече се съхраняват над 15 хиляди музейни единици. "Това, което виждате тук, е малка част от нашия фонд "Графика", който е почти 8000 музейни единици. За съжаление, музеят не разполага със собствена изложбена площ и нямаме възможност за постоянна експозиция, затова всяка година показваме една или две изложби, свързани с нашата колекция", коментира тя .  

Картина от робота художник Аи-Да, надарен с изкуствен интелект (ИИ), ще бъде предложена на търг от "Сотбис" през през ноември, съобщи АФП.

Неговият портрет на английския математик Алън Тюринг, смятан за един от бащите на съвременната компютърни науки, е един от лотовете в онлайн търга. Той ще се проведе от 31 октомври до 7 ноември и е "пресечна точка на изкуството и технологиите".

Картината, наречена "Богът на A.I." (A.I. God), се оценява на сума от 100 000 до 150 000 британски лири (120 000-180 000 евро).  Окончателната цена ще бъде обявена при закриването на търга.

Този свръхреалистичен робот е един от най-усъвършенстваните в света. Той има бионични ръце, но има обезпокоителна прилика с човек, пише АФП.

Създаден е през 2019 г. от екип, ръководен от Ейдън Мелър, галерист и основател на Ai-Da Robot Studio, със специалисти по изкуствен интелект от у

Програмата за второто издание на младежкия фестивал „Деца на джаза“ беше представена на брифинг в Община Шумен.

Зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, директорът на Общинския младежки дом Шумен Дияна Христова и Светослав Николов - програмен директор на Jazz FM анонсираха предстоящото културно събитие, организирано от Общински младежки дом – Шумен в партньорство с радио Jazz FM.

Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Община Шумен и частни компании и ще тече от 27 до 29 септември в Шумен. Всички събития в него са с вход свободен.

Дияна Христова заяви, че се радва, че началото на новия творчески сезон на Младежкия дом в Шумен стартира с това събитие с изключителен заряд. Фокус на тазгодишното издание на фестивала е вокалното майсторство, каза тя.

"Винаги се опитваме джаз музиката да бъде в колаб

Комедията "Всичко за мъжете" предстои да представят на сцената на Общинския драматичен театър (ОДТ) "Боян Дановски" в Перник, съобщиха от културната институция.  

Постановката е по сценарий на хърватския драматург и писател Миро Гавран. В ролите се превъплъщават актьорите Явор Борисов, Васил Драганов и Евгени Будинов, който е и режисьор на комедийното заглавие. 

"Ако искате да разберете (почти) всичко за психологията и философията на мъжете... Ако искате да вникнете в същината на сексуалните и любовни отношения между мъж - жена... Ако искате да разберете смисъла на съществуването, силата на смирението и прошката... И най-важното, ако искате да се позабавлявате и да се посмеете искрено и от сърце... "Всичко за мъжете" е пиесата, която непременно трябва да гледате с приятели, съпруги и съпрузи, любовници, гаджета, а в краен случай - и сами", пишат в анотацията

Фестивалът „Синелибри“ за пореден път ще гостува във Варна.

Между 17 и 31 октомври зрителите ще имат достъп до отбрани литературни адаптации за голям екран, триумфирали на престижни световни филмови форуми като Кан, Венеция, Торонто, Сан Себастиан, Локарно, съобщават домакините на проявата от Фестивалния комплекс в града.

Програмата ще предложи премиерни заглавия, които се състезават в конкурса за пълнометражен игрален филм на фестивала. Това са съдебната драма „Един обикновен случай“ на Даниел Отьой, „Плуване към дома“ (адаптация по провокативния роман на Дебора Леви), новият филм на Беноа Жако с Шарлот Генсбург и Гийом Кане „Бел“.

Сред гвоздеите в конкурса се нареждат и биографичната драма „Лимонов“ на Кирил Серебренников, създадена по мотиви от книгата на Еманюел Карер, както и екранизацията на знак

Анимацията "Отвътре навън 2" за трета поредна седмица е начело в бокс-офис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През третия си уикенд по кината в САЩ и Канада продукцията на "Дисни"/"Пиксар" е реализирала 57,4 милиона долара от продажбата на билети. Така общите й приходи в домашния бокс-офис стават 469 милиарда долара. 

Според специализираните сайтове анимацията "Отвътре навън" вече е прехвърлила прага от 1 милиард долара в международния бокс-офис. Продължението е единственият филм през 2024 г., преминал тази граница, при това само за 19 дни, което е рекорд за анимационен филм.

Имайки предвид числата, анимацията "Аз, проклетникът 4", която тази седмица излиза на екран в Северна Америка, ще се изправи пред сериозно предизвикателство. 

Второ място в бокс-офиса заема предисторията "Нито звук: Ден първи". Прих

По думите селектирането на произведенията, които да бъдат включени в пътуващата изложба, не е бил никак лесен процес, тъй като в музея се съхраняват учебните етюди на едни от най-изтъкнатите имена в българското изкуство. "Затова подбрахме не само някои от най-известните възпитаници на академията, но и качеството на рисунките. Сред най-старите етюди са тези на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия. Макар той да не е бил възпитаник на академията, тъй като по това време Висше училище за изкуства не е съществувало, рисунките му са служили дълги години като еталон за обучаващите се в Художествената академия. "Решихме да поставим началото именно с този етюд и да преминем през следващите десетилетия, за да покажем как се е променял начинът на рисуване и отношението към рисунката, стигайки до 80-те на ХХ век", допълни доц. Балчева. 

Тя обяви още, че след голямата изложба за Илия Павлов, музеят на НХА ще продължи с утвърждаването на традицията да гостува в Бургас. Така през следващата година предстоящата изложба, посветена на връзката между царското семейство и художествената академия, ще бъде представена през юни и юли в Културен център "Морско казино". 

След посещението си в Пловдив по-рано и престоя си в Бургас настоящата изложба "Вечният конферанс" ще посети Ловеч, а през декември ще бъде представена и в Галерия "Академия" в София. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личност на годината на фондацията "Мюзикеърс"
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личности на 2025 г. на фондацията "Мюзикеърс", предаде Асошиейтед прес. "Мюзикеърс" е благотворителна организация на американската Национална зв ...
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл на „Ателие 313“
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл „Как хубаво лошо живяхме“ на театър „Ателие 313“, съобщават от трупата. Използв ...
Шабузи оглавява класацията на "Билборд" за сингли за 15-а седмица
Американският изпълнител и автор на песни Шабузи оглавява класацията „Хот 100“ на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy) за 15-ата седмица, съобщи сайтът на изданието ...
Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навс ...
В Плевен известни български изпълнители участваха в концерт, посветен на две каузи
Националното турне „Концерти с кауза“ под наслов „С песен и стих в сърцата“ премина и през Плевен. Името на турнето е избрано специално. То е организирано в ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
История на изкуството за всички
Проектът на казанлъшката Художествена галерия за подготовка на лекции по модула „История на изкуството за всички“ ще получи финансиране за реализацията си от Национален ...
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личност на годината на фондацията "Мюзикеърс"
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личности на 2025 г. на фондацията "Мюзикеърс", предаде Асошиейтед прес. "Мюзикеърс" е благотворителна организация на американската Национална зв ...
Йост Клайн отказа да представлява Нидерландия на конкурса на „Евровизия“
Певецът и рапър Йост Клайн, който бе отстранен от тазгодишния конкурс след скандал зад кулисите, отказа да представлява Нидерландия догодина на песенния конкурс „Евровизия&ld ...
Цецо Елвиса се завръща на сцената в София
След концерти в Добрич, Варна, Шумен, Бургас и Пловдив, Цецо Елвиса и бендът му се завръщат в София. Шоуто Viva Las Vegas ще бъде представено на 8 ноември в Sofia Live Club, съобща ...
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл на „Ателие 313“
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл „Как хубаво лошо живяхме“ на театър „Ателие 313“, съобщават от трупата. Използв ...
Тикер в 12:00 ч.
Проектът на казанлъшката Художествена галерия за подготовка на лекции по модула ...
Начало Авансцена
1454
Авансцена

Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник.Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България.

| 23 Октомври 2024, 15:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
Снимка © БТА

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.  

Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България. 

Александра Георгиева от Бургас е носител на голямата награда в 23-то издание на Международния конкурс "Речни ноти", който завърши в град Тутракан. Призът й беше връчен от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщиха организаторите.

Тази година в проявата участваха над 100 млади изпълнители от цялата страна, Полша, Румъния и Казахстан. "Гран При Джуниър" спечели Анна Ниазиева от Шумен.

За първи път в историята на Международния конкурс „Речни ноти” имаше и "жури под прикритие", което наблюдава всички участници не само по време на изпълненията, но и извън конкурсната програма. Това са менторът по актьорско майсторство Мартин Кърнолски и младата изпълнителка Жаклин Костадинова. Те обявиха резултата от тайното наблюдение и наградиха Стефан Павлов от Варна - за артистичност, Виктория Асенова от София - за добро сърце и Елена Панайотова от Русе - з

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) отхвърли препоръките за включването на прочутия мегалитен паметник Стоунхендж в списъка на застрашените обекти на световното културно наследство, предаде Асошиейтед прес. 

Препоръките бяха направени заради плановете на Великобритания да изгради наблизо тунел на магистрала, застрашавайки пейзажа около праисторическия паметник.

Стоунхендж е построен на няколко етапа върху равните земи на Солсбъри в Южна Англия, като началото е поставено преди 5000 години. Уникалният каменен кръг е издигнат през късния неолит. 

Мегалитният паметник е включен в Списъка на ЮНЕСКО за световното наследство през 1986 г. - чест, която се оказва на обекти със специално културно или физическо значение.

Експерти на ЮНЕСКО препоръчаха Стоунхендж да бъде включен в списъка на застрашените обекти заради плановете з

Отборът „Какво пък?“ спечели голямата награда на „Предизвикателството“ във Варна, което се проведе в рамките на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. Инициативата даде възможност на любители да заснемат кратък филм до 10 минути за 24 часа. Преди това те преминаха майсторски класове, водени от ментори. 

Във Варна в състезанието участваха пет отбора, от които четири се представиха на финала с готови филми, които бяха прожектирани във Фестивалния и конгресен център. Техни ментори бяха режисьорът и продуцент Николай Мутафчиев, актрисата Кристина Верославова, продуцентката Веселка Кирякова и сценаристът Симеон Венциславов. 

Победителите получиха чек за хиляда лева и правото филмът им да се състезава с призьорите от „Предизвикателството“ в други градове на страната за националната награда. Менторите обяс

Общо 16 акварелни творби на Мариана Петкова под наслов "Импресии" представят знакови места от някогашната шуменска улица „Араста“, с тяхната историческа и архитектурна ценност, с личности от възрожденската история на града и с фигурални композиции от съвременния Шумен.

Картините ще бъдат подредени във фоайето на концертната зала на местното читалище „Добри Войников-1856“, като откриването ще е в следобедните часове на 26 октомври, съобщиха от културната институция. 

„Колажната техника обединява част от творбите около идеята за първосъздателите – едно от първите читалища в България (което е „Добри Войников“ – б.а.), първия български оркестър (създаден в Шумен- б.а.) и първото театрално представление у нас (състояло се в града – б.а.), а живописните цветове въздействат с експресивност и наситеност. В експоз

Темата на изложбата Fake Photo Exhibition е вдъхновението. И по-скоро липсата на вдъхновение. Това каза Елена Филипчева, която в четвъртък представи експозицията си в столичната галерия One.

„В изложбата на Елена Филипчева, която още в заглавието си задава свободата на интерпретацията като основно правило – Fake Photo Еxhibition, 22 фотографии в странна на пръв поглед комуникация с материи, рамки и обекти разказват за едно пътешествие в Тайланд, Камбоджа и Сингапур, с чувство за недостатъчност от докосване и емоция намерили своята добавъчна стойност от Париж. И така, както само изкуството може да събере в хармония необяснимото, и фотографиите на Елена Филипчева излизат извън ограниченията на традиционното възприемане на фотографията и добавят смело неочаквани провокации“, разказват организаторите на изложбата. 

Всичко започнало с пътуване до Тайл

Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разпознаваемите автори в нея, наред с Кристо, са Иван Милев, Генко Генков, Георги Янакиев, Любен Зидаров, Светлин Русев, Атанас Яранов, Дечко Узунов. Включени са още творби на Борис Михайлов, Андрей Николов, Александър Божинов, Илия Бешков, Кеазим Исинов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. 

Бургас е също силно представен в изложбата като града, с който са свързани някои от авторите в нея. Такива са например доайенът на Дружеството на бургаските художници Роланд Шнеевайс, проф. Димитър Трендафилов, както и Георги Янакиев, наблегна доц. Атанасов. Той призова присъстващите да се присъединят към петицията в подкрепа на предложението Георги Янакиев да бъде обявен посмъртно за почетен гражданин на Бургас.

Картина от робота художник Аи-Да, надарен с изкуствен интелект (ИИ), ще бъде предложена на търг от "Сотбис" през през ноември, съобщи АФП.

Неговият портрет на английския математик Алън Тюринг, смятан за един от бащите на съвременната компютърни науки, е един от лотовете в онлайн търга. Той ще се проведе от 31 октомври до 7 ноември и е "пресечна точка на изкуството и технологиите".

Картината, наречена "Богът на A.I." (A.I. God), се оценява на сума от 100 000 до 150 000 британски лири (120 000-180 000 евро).  Окончателната цена ще бъде обявена при закриването на търга.

Този свръхреалистичен робот е един от най-усъвършенстваните в света. Той има бионични ръце, но има обезпокоителна прилика с човек, пише АФП.

Създаден е през 2019 г. от екип, ръководен от Ейдън Мелър, галерист и основател на Ai-Da Robot Studio, със специалисти по изкуствен интелект от у

Програмата за второто издание на младежкия фестивал „Деца на джаза“ беше представена на брифинг в Община Шумен.

Зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, директорът на Общинския младежки дом Шумен Дияна Христова и Светослав Николов - програмен директор на Jazz FM анонсираха предстоящото културно събитие, организирано от Общински младежки дом – Шумен в партньорство с радио Jazz FM.

Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Община Шумен и частни компании и ще тече от 27 до 29 септември в Шумен. Всички събития в него са с вход свободен.

Дияна Христова заяви, че се радва, че началото на новия творчески сезон на Младежкия дом в Шумен стартира с това събитие с изключителен заряд. Фокус на тазгодишното издание на фестивала е вокалното майсторство, каза тя.

"Винаги се опитваме джаз музиката да бъде в колаб

Комедията "Всичко за мъжете" предстои да представят на сцената на Общинския драматичен театър (ОДТ) "Боян Дановски" в Перник, съобщиха от културната институция.  

Постановката е по сценарий на хърватския драматург и писател Миро Гавран. В ролите се превъплъщават актьорите Явор Борисов, Васил Драганов и Евгени Будинов, който е и режисьор на комедийното заглавие. 

"Ако искате да разберете (почти) всичко за психологията и философията на мъжете... Ако искате да вникнете в същината на сексуалните и любовни отношения между мъж - жена... Ако искате да разберете смисъла на съществуването, силата на смирението и прошката... И най-важното, ако искате да се позабавлявате и да се посмеете искрено и от сърце... "Всичко за мъжете" е пиесата, която непременно трябва да гледате с приятели, съпруги и съпрузи, любовници, гаджета, а в краен случай - и сами", пишат в анотацията

Фестивалът „Синелибри“ за пореден път ще гостува във Варна.

Между 17 и 31 октомври зрителите ще имат достъп до отбрани литературни адаптации за голям екран, триумфирали на престижни световни филмови форуми като Кан, Венеция, Торонто, Сан Себастиан, Локарно, съобщават домакините на проявата от Фестивалния комплекс в града.

Програмата ще предложи премиерни заглавия, които се състезават в конкурса за пълнометражен игрален филм на фестивала. Това са съдебната драма „Един обикновен случай“ на Даниел Отьой, „Плуване към дома“ (адаптация по провокативния роман на Дебора Леви), новият филм на Беноа Жако с Шарлот Генсбург и Гийом Кане „Бел“.

Сред гвоздеите в конкурса се нареждат и биографичната драма „Лимонов“ на Кирил Серебренников, създадена по мотиви от книгата на Еманюел Карер, както и екранизацията на знак

Анимацията "Отвътре навън 2" за трета поредна седмица е начело в бокс-офис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През третия си уикенд по кината в САЩ и Канада продукцията на "Дисни"/"Пиксар" е реализирала 57,4 милиона долара от продажбата на билети. Така общите й приходи в домашния бокс-офис стават 469 милиарда долара. 

Според специализираните сайтове анимацията "Отвътре навън" вече е прехвърлила прага от 1 милиард долара в международния бокс-офис. Продължението е единственият филм през 2024 г., преминал тази граница, при това само за 19 дни, което е рекорд за анимационен филм.

Имайки предвид числата, анимацията "Аз, проклетникът 4", която тази седмица излиза на екран в Северна Америка, ще се изправи пред сериозно предизвикателство. 

Второ място в бокс-офиса заема предисторията "Нито звук: Ден първи". Прих

Проф. Светозар Бенчев, директор на филиала на НХА в Бургас, изтъкна, че музеят на академията рядко изпраща колекциите си в страната и се радва, че на откриването в морския град вижда толкова много млади хора, както и на по-стари бургазлии, сред които и изтъкнати и утвърдени художници. "Някои от изложените автори нямат творчество освен онова, което е запазено от учебния им период. За сметка на това има други автори, които са маркирани като репери в съвременното ни изкуство", допълни той. 

Доц. Милена Балчева обясни, че музейната колекция на НХА съществува още от основаването на Държавното рисувано училище и до днес в нея вече се съхраняват над 15 хиляди музейни единици. "Това, което виждате тук, е малка част от нашия фонд "Графика", който е почти 8000 музейни единици. За съжаление, музеят не разполага със собствена изложбена площ и нямаме възможност за постоянна експозиция, затова всяка година показваме една или две изложби, свързани с нашата колекция", коментира тя .  

По думите селектирането на произведенията, които да бъдат включени в пътуващата изложба, не е бил никак лесен процес, тъй като в музея се съхраняват учебните етюди на едни от най-изтъкнатите имена в българското изкуство. "Затова подбрахме не само някои от най-известните възпитаници на академията, но и качеството на рисунките. Сред най-старите етюди са тези на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия. Макар той да не е бил възпитаник на академията, тъй като по това време Висше училище за изкуства не е съществувало, рисунките му са служили дълги години като еталон за обучаващите се в Художествената академия. "Решихме да поставим началото именно с този етюд и да преминем през следващите десетилетия, за да покажем как се е променял начинът на рисуване и отношението към рисунката, стигайки до 80-те на ХХ век", допълни доц. Балчева. 

Тя обяви още, че след голямата изложба за Илия Павлов, музеят на НХА ще продължи с утвърждаването на традицията да гостува в Бургас. Така през следващата година предстоящата изложба, посветена на връзката между царското семейство и художествената академия, ще бъде представена през юни и юли в Културен център "Морско казино". 

След посещението си в Пловдив по-рано и престоя си в Бургас настоящата изложба "Вечният конферанс" ще посети Ловеч, а през декември ще бъде представена и в Галерия "Академия" в София. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личност на годината на фондацията "Мюзикеърс"
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл на „Ателие 313“
Шабузи оглавява класацията на "Билборд" за сингли за 15-а седмица
Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
В Плевен известни български изпълнители участваха в концерт, посветен на две каузи
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
История на изкуството за всички
Авансцена
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личност на годината на фондацията "Мюзикеърс"
Калейдоскоп
Йост Клайн отказа да представлява Нидерландия на конкурса на „Евровизия“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.