NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
3183
Авансцена

Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град

| 23 Октомври 2024, 15:35 ч.
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
Снимка © БТА

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.  

Партитура на неизвестен валс на Фредерик Шопен, писана преди около двеста години, е открита в хранилището на Библиотека и музей "Морган" в Ню Йорк, съобщи електронното издание на британския в. "Гардиън".

Ръкописът, с написано на ръка името на Шопен, е намерено от куратор през пролетта.

"Помислих си какво ли може да е това, не познах музиката", каза пред  в. "Ню Йорк таймс" кураторът Робинсън Макклелън. Първоначално той не бил сигурен, че става дума за творба на Шопен. Преснимал партитурата и я изсвирил на пиано в дома си. Консултирал се с учен от университета на Пенсилвания, който е експерт по творчеството на полския композитор, преди от музея да изследват мастилото и хартията и да обявяват находката за оригинал на Шопен. Графологичната експертиза също показала съвпадение с почерка на Шопен.

Напълно убедени сме в заключенията си, каза Макклелън. От музея смят

Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев. Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция.

Творбата е представена от Chautauqua Symphony Orchestra и маестро Росен Миланов, който е артистичен директор на оркестъра. „Той е един изключителен диригент от новото поколение, който разнася славата на нашата диригентска школа по света. Той е главен диригент на няколко симфонични оркестъра в Америка и на няколко в Европа“, казва Ангел Котев.

Посочва, че оркестърът под ръководството на Росен Миланов е изпълнил творбата му по един изключителен начин: „По един негов типичен начин, изразявайки своето отношение към съдържаниет

Световният ден на операта ще бъде отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“ под диригентството на Деян Павлов. На сцената в зала „Проф. Венета Вичева“ със Симфониета Шумен ще излязат студентите по оперно пеене Дамяна Цветкова (сопран) в ролята на Норина, Георги Бейков (бас) в ролята на Дон Паскуале, Владимир Бурянов (тенор) в ролята на Ернесто, Свилен Денчев (баритон) в ролята на д-р Малатеста и Ивайло Тодоров (баритон) в ролята на нотариуса.

Деян Павлов заяви , че в Шумен рядко се прави цяла опера. В случая публиката ще има шанса да види изпълнение на много известната комична опера от Доницети „Дон Паскуале“, съобщи той.

"За оркестъра също е шанс, защото рядко се изпълняват цели опери. Оперни арии и концерти се правят много, но цяла опера в този вид и с такива млади и талантливи солисти, които

Днес се навършват 85 години от рождението на големия български актьор Тодор Колев. Той е роден на 26 август 1939 г. в Шумен. Кръстен е на дядо си Тодор Колев. Баща му създава модно ателие за мъжки облекла „Адам“ в Шумен и получава псевдонима Адам, а малкият Тодор започват да наричат малкото Адамче. До идването му в София, а и по време на следването му всички го наричат така.

„От малък слушах колко добър шивач е баща ми. Впоследствие разбрах защо. Отраснал съм в семейство на човек, когото уважават заради работата му. И това, може би, подсъзнателно ме е задвижило в професията ми“, казва актьорът.

ТЕАТЪРЪТ Е МОЯТА ПЪРВА И НАЙ-ГОЛЯМА ЛЮБОВ

„Театърът е моята първа и най-голяма любов“, споделя Тодор Колев. Два пъти кандидатства във Висшия институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов".

Мария Бакалова излезе с официална позиция по повод интервю в The Guardian, съобщават от българския екип на актрисатга.

Заглавието, което се появи в британската медия по повод на интервю, дадено от Бакалова, която играе ролята на Ивана Тръмп във филма „Стажантът“, е плод на въображението на журналиста Емин Санер и не отговарят на истината, се казва в позицията.

Екипът на Бакалова е предоставил запис на интервюто, от който става ясно, че тези думи са изречени за Рой Маркъс Кон, адвокат на Доналд Тръмп от времената, които лентата проследява. След направеното опровержение, от The Guardian са променили заглавието, а същото са направили и всички други медии на Острова. 

Реалните думи на Мария Бакалова относно Тръмп и предстоящия филм са: „

Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България. 

Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разпознаваемите автори в нея, наред с Кристо, са Иван Милев, Генко Генков, Георги Янакиев, Любен Зидаров, Светлин Русев, Атанас Яранов, Дечко Узунов. Включени са още творби на Борис Михайлов, Андрей Николов, Александър Божинов, Илия Бешков, Кеазим Исинов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. 

Бургас е също силно представен в изложбата като града, с който са свързани някои от авторите в нея. Такива са например доайенът на Дружеството на бургаските художници Роланд Шнеевайс, проф. Димитър Трендафилов, както и Георги Янакиев, наблегна доц. Атанасов. Той призова присъстващите да се присъединят към петицията в подкрепа на предложението Георги Янакиев да бъде обявен посмъртно за почетен гражданин на Бургас.

Проф. Светозар Бенчев, директор на филиала на НХА в Бургас, изтъкна, че музеят на академията рядко изпраща колекциите си в страната и се радва, че на откриването в морския град вижда толкова много млади хора, както и на по-стари бургазлии, сред които и изтъкнати и утвърдени художници. "Някои от изложените автори нямат творчество освен онова, което е запазено от учебния им период. За сметка на това има други автори, които са маркирани като репери в съвременното ни изкуство", допълни той. 

Доц. Милена Балчева обясни, че музейната колекция на НХА съществува още от основаването на Държавното рисувано училище и до днес в нея вече се съхраняват над 15 хиляди музейни единици. "Това, което виждате тук, е малка част от нашия фонд "Графика", който е почти 8000 музейни единици. За съжаление, музеят не разполага със собствена изложбена площ и нямаме възможност за постоянна експозиция, затова всяка година показваме една или две изложби, свързани с нашата колекция", коментира тя .  

Проект за съвременно изкуство, озаглавен "506 (синьо)", събра в изложба творбите на 14 български художници.

Експозицията е подредена в галерия "Хан Хаджи Николи" във Велико Търново, а неин куратор е Красимир Русев. Той е член на Съюза на българските художници, реализирал е 42 самостоятелни изложби, участвал е в 56 международни проекта и е организирал над 30 артсъбития.

Проектът е посветен на огромен период от творчеството на емблематичният художник Ив Клайн, според когото монохромният син цвят е единствената реална възможност за достигане до духовния абсолют.

"Ив Клайн е художник, който посвещава целия си живот на синьото и по-точно на този номер цвят, който превръща в стандарт", каза Красимир Русев.

"Той е бил впечатлен от фреските на Джото, където синьото е много ефирно и особено", добави кураторът, като поясни, че целият православен свят по

“Интернет е място, където съществува свобода, но трябва да се внимава с нея”, това каза актьорът Борислав Вълов (Ei Bo), който участва в Teen Boom Fest и се срещна с младежите на Добрич.

Според него не е лесно за младия човек да се предпази от кибертормоз и агресия в социалните мрежи. “В интернет има и добри, и лоши примери. Трябва много внимателно да отбираш къде да си, какво да се случва, да ти е полезно и смислено присъствието и като потребител, и като консуматор на съдържание, защото и в двете има отговорност, особено когато създаваш”, сподели Ei Bo. 

Той се надява тийнейджърите в Добрич да са се замислили за посланията, които събитието Teen Boom Fest е оставило. “Важно е да са отговорни към себе си и към останалите, да избират доброто, да застават зад него. За мен това е основна висша ценност. Аз съм възпитан от малък така. Добро

Хорърът "Усмивка 2" зае челното място в боксофис класацията на Северна Америка, измествайки от върха първенеца от миналата седмица "Терифайър 3", съобщават Асошиейтед прес и АФП.

"Усмивка 2" на "Парамаунт пикчърс", който разказва историята на поп звезда (Наоми Скот), застигната от зловещо проклятие, събра 23 милиона долара през дебютния си уикенд на голям екран - "отличен старт" за втора част на подобен франчайз, отбелязва анализаторът Дейвид А. Грос от "Франчайз Ентъртейнмънт Рисърч" (Franchise Entertainment Research). 

Оригиналният хорър "Усмивка", също режисиран от Паркър Фин, събра 22,6 милиона  долара при излизането си през 2022 г. и в крайна сметка реализира общи приходи от 217 милиона долара в световен мащаб.
       
Второ място в северноамериканския боксофис заема анимационният филм "Дивият робот" на "Дриймуъркс" с постъпле

„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец.

Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата. 

Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев. 

При откриването на изложбата Ивелина Кючукова, директор на ОКИ „Красно село“, припомни, че експозицията е в столицата от 1 август и идва след пребиваван

Творчеството на пловдивската художествена група „Ръб“ е представено с голяма изложба във Варненската градска галерия в рамките на откриващия се днес форум „Изкуството като противодействие“.

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. Нейни членове са художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Изложбата на група „Ръб” във Варна обхваща творби от различни акции, изложби и пърформанси от целия период на съществуване на групата, разбунили духовете в първите години на демокрацията у нас, съобщават от екипа на галерията.

Сред тях са произведения от станалата легендарна изложба „Символи и знаци” от 1990 г. като „Пънкове” на Кольо Кара

По думите селектирането на произведенията, които да бъдат включени в пътуващата изложба, не е бил никак лесен процес, тъй като в музея се съхраняват учебните етюди на едни от най-изтъкнатите имена в българското изкуство. "Затова подбрахме не само някои от най-известните възпитаници на академията, но и качеството на рисунките. Сред най-старите етюди са тези на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия. Макар той да не е бил възпитаник на академията, тъй като по това време Висше училище за изкуства не е съществувало, рисунките му са служили дълги години като еталон за обучаващите се в Художествената академия. "Решихме да поставим началото именно с този етюд и да преминем през следващите десетилетия, за да покажем как се е променял начинът на рисуване и отношението към рисунката, стигайки до 80-те на ХХ век", допълни доц. Балчева. 

Тя обяви още, че след голямата изложба за Илия Павлов, музеят на НХА ще продължи с утвърждаването на традицията да гостува в Бургас. Така през следващата година предстоящата изложба, посветена на връзката между царското семейство и художествената академия, ще бъде представена през юни и юли в Културен център "Морско казино". 

След посещението си в Пловдив по-рано и престоя си в Бургас настоящата изложба "Вечният конферанс" ще посети Ловеч, а през декември ще бъде представена и в Галерия "Академия" в София. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 13:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
3183
Авансцена

Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник.Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България.

| 23 Октомври 2024, 15:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
Снимка © БТА

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.  

Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България. 

Партитура на неизвестен валс на Фредерик Шопен, писана преди около двеста години, е открита в хранилището на Библиотека и музей "Морган" в Ню Йорк, съобщи електронното издание на британския в. "Гардиън".

Ръкописът, с написано на ръка името на Шопен, е намерено от куратор през пролетта.

"Помислих си какво ли може да е това, не познах музиката", каза пред  в. "Ню Йорк таймс" кураторът Робинсън Макклелън. Първоначално той не бил сигурен, че става дума за творба на Шопен. Преснимал партитурата и я изсвирил на пиано в дома си. Консултирал се с учен от университета на Пенсилвания, който е експерт по творчеството на полския композитор, преди от музея да изследват мастилото и хартията и да обявяват находката за оригинал на Шопен. Графологичната експертиза също показала съвпадение с почерка на Шопен.

Напълно убедени сме в заключенията си, каза Макклелън. От музея смят

Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев. Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция.

Творбата е представена от Chautauqua Symphony Orchestra и маестро Росен Миланов, който е артистичен директор на оркестъра. „Той е един изключителен диригент от новото поколение, който разнася славата на нашата диригентска школа по света. Той е главен диригент на няколко симфонични оркестъра в Америка и на няколко в Европа“, казва Ангел Котев.

Посочва, че оркестърът под ръководството на Росен Миланов е изпълнил творбата му по един изключителен начин: „По един негов типичен начин, изразявайки своето отношение към съдържаниет

Световният ден на операта ще бъде отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“ под диригентството на Деян Павлов. На сцената в зала „Проф. Венета Вичева“ със Симфониета Шумен ще излязат студентите по оперно пеене Дамяна Цветкова (сопран) в ролята на Норина, Георги Бейков (бас) в ролята на Дон Паскуале, Владимир Бурянов (тенор) в ролята на Ернесто, Свилен Денчев (баритон) в ролята на д-р Малатеста и Ивайло Тодоров (баритон) в ролята на нотариуса.

Деян Павлов заяви , че в Шумен рядко се прави цяла опера. В случая публиката ще има шанса да види изпълнение на много известната комична опера от Доницети „Дон Паскуале“, съобщи той.

"За оркестъра също е шанс, защото рядко се изпълняват цели опери. Оперни арии и концерти се правят много, но цяла опера в този вид и с такива млади и талантливи солисти, които

Днес се навършват 85 години от рождението на големия български актьор Тодор Колев. Той е роден на 26 август 1939 г. в Шумен. Кръстен е на дядо си Тодор Колев. Баща му създава модно ателие за мъжки облекла „Адам“ в Шумен и получава псевдонима Адам, а малкият Тодор започват да наричат малкото Адамче. До идването му в София, а и по време на следването му всички го наричат така.

„От малък слушах колко добър шивач е баща ми. Впоследствие разбрах защо. Отраснал съм в семейство на човек, когото уважават заради работата му. И това, може би, подсъзнателно ме е задвижило в професията ми“, казва актьорът.

ТЕАТЪРЪТ Е МОЯТА ПЪРВА И НАЙ-ГОЛЯМА ЛЮБОВ

„Театърът е моята първа и най-голяма любов“, споделя Тодор Колев. Два пъти кандидатства във Висшия институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов".

Мария Бакалова излезе с официална позиция по повод интервю в The Guardian, съобщават от българския екип на актрисатга.

Заглавието, което се появи в британската медия по повод на интервю, дадено от Бакалова, която играе ролята на Ивана Тръмп във филма „Стажантът“, е плод на въображението на журналиста Емин Санер и не отговарят на истината, се казва в позицията.

Екипът на Бакалова е предоставил запис на интервюто, от който става ясно, че тези думи са изречени за Рой Маркъс Кон, адвокат на Доналд Тръмп от времената, които лентата проследява. След направеното опровержение, от The Guardian са променили заглавието, а същото са направили и всички други медии на Острова. 

Реалните думи на Мария Бакалова относно Тръмп и предстоящия филм са: „

Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разпознаваемите автори в нея, наред с Кристо, са Иван Милев, Генко Генков, Георги Янакиев, Любен Зидаров, Светлин Русев, Атанас Яранов, Дечко Узунов. Включени са още творби на Борис Михайлов, Андрей Николов, Александър Божинов, Илия Бешков, Кеазим Исинов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. 

Бургас е също силно представен в изложбата като града, с който са свързани някои от авторите в нея. Такива са например доайенът на Дружеството на бургаските художници Роланд Шнеевайс, проф. Димитър Трендафилов, както и Георги Янакиев, наблегна доц. Атанасов. Той призова присъстващите да се присъединят към петицията в подкрепа на предложението Георги Янакиев да бъде обявен посмъртно за почетен гражданин на Бургас.

Проект за съвременно изкуство, озаглавен "506 (синьо)", събра в изложба творбите на 14 български художници.

Експозицията е подредена в галерия "Хан Хаджи Николи" във Велико Търново, а неин куратор е Красимир Русев. Той е член на Съюза на българските художници, реализирал е 42 самостоятелни изложби, участвал е в 56 международни проекта и е организирал над 30 артсъбития.

Проектът е посветен на огромен период от творчеството на емблематичният художник Ив Клайн, според когото монохромният син цвят е единствената реална възможност за достигане до духовния абсолют.

"Ив Клайн е художник, който посвещава целия си живот на синьото и по-точно на този номер цвят, който превръща в стандарт", каза Красимир Русев.

"Той е бил впечатлен от фреските на Джото, където синьото е много ефирно и особено", добави кураторът, като поясни, че целият православен свят по

“Интернет е място, където съществува свобода, но трябва да се внимава с нея”, това каза актьорът Борислав Вълов (Ei Bo), който участва в Teen Boom Fest и се срещна с младежите на Добрич.

Според него не е лесно за младия човек да се предпази от кибертормоз и агресия в социалните мрежи. “В интернет има и добри, и лоши примери. Трябва много внимателно да отбираш къде да си, какво да се случва, да ти е полезно и смислено присъствието и като потребител, и като консуматор на съдържание, защото и в двете има отговорност, особено когато създаваш”, сподели Ei Bo. 

Той се надява тийнейджърите в Добрич да са се замислили за посланията, които събитието Teen Boom Fest е оставило. “Важно е да са отговорни към себе си и към останалите, да избират доброто, да застават зад него. За мен това е основна висша ценност. Аз съм възпитан от малък така. Добро

Хорърът "Усмивка 2" зае челното място в боксофис класацията на Северна Америка, измествайки от върха първенеца от миналата седмица "Терифайър 3", съобщават Асошиейтед прес и АФП.

"Усмивка 2" на "Парамаунт пикчърс", който разказва историята на поп звезда (Наоми Скот), застигната от зловещо проклятие, събра 23 милиона долара през дебютния си уикенд на голям екран - "отличен старт" за втора част на подобен франчайз, отбелязва анализаторът Дейвид А. Грос от "Франчайз Ентъртейнмънт Рисърч" (Franchise Entertainment Research). 

Оригиналният хорър "Усмивка", също режисиран от Паркър Фин, събра 22,6 милиона  долара при излизането си през 2022 г. и в крайна сметка реализира общи приходи от 217 милиона долара в световен мащаб.
       
Второ място в северноамериканския боксофис заема анимационният филм "Дивият робот" на "Дриймуъркс" с постъпле

„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец.

Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата. 

Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев. 

При откриването на изложбата Ивелина Кючукова, директор на ОКИ „Красно село“, припомни, че експозицията е в столицата от 1 август и идва след пребиваван

Творчеството на пловдивската художествена група „Ръб“ е представено с голяма изложба във Варненската градска галерия в рамките на откриващия се днес форум „Изкуството като противодействие“.

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. Нейни членове са художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Изложбата на група „Ръб” във Варна обхваща творби от различни акции, изложби и пърформанси от целия период на съществуване на групата, разбунили духовете в първите години на демокрацията у нас, съобщават от екипа на галерията.

Сред тях са произведения от станалата легендарна изложба „Символи и знаци” от 1990 г. като „Пънкове” на Кольо Кара

Проф. Светозар Бенчев, директор на филиала на НХА в Бургас, изтъкна, че музеят на академията рядко изпраща колекциите си в страната и се радва, че на откриването в морския град вижда толкова много млади хора, както и на по-стари бургазлии, сред които и изтъкнати и утвърдени художници. "Някои от изложените автори нямат творчество освен онова, което е запазено от учебния им период. За сметка на това има други автори, които са маркирани като репери в съвременното ни изкуство", допълни той. 

Доц. Милена Балчева обясни, че музейната колекция на НХА съществува още от основаването на Държавното рисувано училище и до днес в нея вече се съхраняват над 15 хиляди музейни единици. "Това, което виждате тук, е малка част от нашия фонд "Графика", който е почти 8000 музейни единици. За съжаление, музеят не разполага със собствена изложбена площ и нямаме възможност за постоянна експозиция, затова всяка година показваме една или две изложби, свързани с нашата колекция", коментира тя .  

По думите селектирането на произведенията, които да бъдат включени в пътуващата изложба, не е бил никак лесен процес, тъй като в музея се съхраняват учебните етюди на едни от най-изтъкнатите имена в българското изкуство. "Затова подбрахме не само някои от най-известните възпитаници на академията, но и качеството на рисунките. Сред най-старите етюди са тези на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия. Макар той да не е бил възпитаник на академията, тъй като по това време Висше училище за изкуства не е съществувало, рисунките му са служили дълги години като еталон за обучаващите се в Художествената академия. "Решихме да поставим началото именно с този етюд и да преминем през следващите десетилетия, за да покажем как се е променял начинът на рисуване и отношението към рисунката, стигайки до 80-те на ХХ век", допълни доц. Балчева. 

Тя обяви още, че след голямата изложба за Илия Павлов, музеят на НХА ще продължи с утвърждаването на традицията да гостува в Бургас. Така през следващата година предстоящата изложба, посветена на връзката между царското семейство и художествената академия, ще бъде представена през юни и юли в Културен център "Морско казино". 

След посещението си в Пловдив по-рано и престоя си в Бургас настоящата изложба "Вечният конферанс" ще посети Ловеч, а през декември ще бъде представена и в Галерия "Академия" в София. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.